Iveco eDaily na wodór – premiera na IAA Hannover 2022

Wodór zasili dostawczego Iveco Daily. Włoski producent wspólnie z Hyundai Motors wyposażą popularnego vana w ogniwo wodorowe. Dzięki technologii Hyundai bezemisyjne Daily będzie mogło przejechać 350 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru. Co ważne, auto będzie miało aż 3 tony ładowności i możliwość montażu różnego typu specjalistycznych zabudów. Za napęd Iveco Daily Hydrogen będzie odpowiadał silnik elektryczny o mocy 140 kW.

Iveco eDaily na wodór po raz pierwszy zostało zaprezentowane w czasie targów IAA Hannover 2022. Iveco kontynuuje strategię tworzenia nowych modeli zeroemisyjnych aut z zewnętrznymi partnerami. Po współpracy przy modelu Tre z firmą Nikola, tym razem swoje rozwiązania zaproponował Hyundai Motors. Dzięki współpracy zawartej w 2022 roku Iveco otrzymało od Hyundai technologię ogniw paliwowych. Mottem współpracy jest 'Enginnered by Iveco, powered by Hyundai’ (Zaprojektowane przez Iveco, napędzane przez Hyundai).

Ogniwo wodorowe dla Iveco eDaily FCEV od Hyundai ma moc 90 kW. Generowana tu energia elektryczna trafia do silnika o mocy 140 kW. Łączna pojemność zbiorników na wodór to 12 kilogramów. Taki zapas paliwa wodorowego pozwoli na pokonanie 350 km z ładunkiem 3 ton. Tankowanie do pełna jest szybkie i wyniesie do 15 minut. Iveco eDaily na wodór będzie dedykowane pod cięższe ładunku oraz zabudowę specjalistyczną, jak np. usługi komunalne. Co ciekawe, Iveco Daily zostało już wyposażone w ogniwo paliwowe w 2020 roku. Niemiecka firma Quantron wykorzystując własne rozwiązania zaproponowała Daily na wodór z dmc 4,2 i 7,5 tony jako model Quantron Q-LIH2.

Źródło: Iveco, Hyundai

Zobacz także
Iveco Daily z ogniwem wodorowym od Quantron AG
 Iveco Daily z zasięgiem 600 km na jednym tankowaniu
– Katalog ciężarówek wodorowych