Śmieciarki na LNG w Polsce – PGK Śrem z pionierskimi autami

LNG zasili pierwsze w Polsce śmieciarki. Na to pionierskie rozwiązanie w pojazdach gazowych zdecydowało się PGK Śrem. Od 5 lat firma komunalna ze Śremu eksploatuje ciągnik zasilany LNG, który obsługuje naczepę z ruchomą podłogą dla transportu odpadów. Oprócz 2 śmieciarek Iveco S-Way na LNG, firma wzbogaciła się o ciągnik na LNG oraz 11 śmieciarek CNG różnej wielkości.

Renault D-Wide CNG we flocie PGK Śrem

Śmieciarki zasilane LNG zostały uroczyście przekazane do eksploatacji 2 września 2022 na targowisku miejskim w Śremie. Flota PGK Śrem wzbogaciła się o łącznie 14 nowych aut komunalnych zasilanych CNG lub LNG. Tak duża wymiana aut komunalnych była możliwa dzięki dotacji do zakupu niskoemisyjnych pojazdów zasilanych gazem ziemnym. NFOŚiGW udzielił 0,578 mln zł dotacji oraz 7,0 mln zł preferencyjnej pożyczki. Łączna wartość zakupionych pojazdów to 12,5 mln zł netto. Łączny udział pojazdów na CNG i LNG przekroczył ponad 50% we flocie PGK Śrem. Decyzję o zakupie aut zasilanych CNG i LNG ułatwił fakt, że firma PGK Śrem od 2015 roku posiada własną stację tankowania CNG/LNG w Mateuszewie.

Iveco S-Way LNG po raz pierwszy w Polsce posłużyło jako podwozie do zabudowy komunalnej. Pod maską pojazdu pracuje gazowy silnik FPT Cursor 9 o mocy 340 KM. Na ramie pojazdu zamontowano zbiornik LNG o pojemności 200 kg, który pozwala pokonać nawet 500 kilometrów przy pracy zabudowy komunalnej. Kolejnym autem na LNG jest ciągnik siodłowy Iveco S-Way NP 460 z największym wariantem zbiorników o pojemności 400 kg paliwa. Do zbiórki odpadów PGK Śrem zakupiło także Renault D-Wide z silnikiem na CNG od Cummins. Listę zakupów zamykają hakowce bazujące na Iveco Daily Natural Power zasilane CNG. Zabudowy komunalne dostarczyły firmy SLT i NTM, zaś przyczepę z ruchomą podłogą marki STAS firma PTM.

Źródło: PGK Śrem

Zobacz także
– Śmieciarka LNG we flocie SUEZ Holandia
– Katalog aut ciężarowych CNG/LNG
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu