Ciężarówka na wodór Toyota i VDL dla CEVA Logistics

Wodór zasili ciężarówki obsługujące ładunki Toyota Motor Europe. Ciężarówki z ogniwami paliwowymi Toyota dostarczy holenderska firma VDL Groep (VDL) i będzie bazować na konstrukcji firmy DAF. Pierwsze ciężarówki zasilane wodorem pojawią się na drogach Europy już jesienią 2023 roku. Jednym z użytkowników będzie m.in. firma CEVA Logistic.

Ciężarówka wodorowa VDL (źródło: Toyota)

Dekarbonizacja transportu drogowego to jeden z celów Toyota Motor Europe. Skutecznym narzędziem mają tutaj być ciężarówki zasilane wodorem o zerowym śladzie węglowym. Ciężarówki z ogniwem wodorowym korzystają z zalet napędu elektrycznego (wysoka moc, cicha praca, efektywność), unikając wad zastosowania akumulatorów (duża masa, problematyczne ładowanie). Sprężony wodór H70 pod ciśnieniem 700 bar tankowany jest w ciągu kilkunastu minut – tyle co olej napędowy. Podobna ilość energii elektrycznej dostarczana byłaby w ciągu kilku godzin.

Pierwsze wodorowe ciężarówki VDL z ogniwem Toyota pojadą już jesienią 2023 roku. – Jako VDL Special Vehicles wierzymy w bezemisyjną przyszłość pojazdów transportowych. Jesteśmy dumni ze współpracy z Toyota Motor Europe w tym innowacyjnym projekcie technologicznym, dzięki któremu rozszerzymy naszą działalność o napędy wodorowe – podkreślił Hans Bekkers, Commercial Director VDL Special Vehicles. VDL to firma, która od 20 lat specjalizuje się w opracowywaniu rozwiązań z dziedziny napędów elektrycznych i wodorowych do pojazdów drogowych i terenowych. W ramach współpracy z TME istniejące ciężarówki będą dostosowywane do wykorzystania ogniw paliwowych Toyoty. VDL pierwszy taki pojazd ma dostarczyć już latem 2023 roku, a jesienią na drogach pojawią się kolejne bezemisyjne samochody ciężarowe. Pojazdy te będą wykorzystywane przez partnerów Toyoty w ramach sieci logistycznych TME. Dane, zbierane podczas ich użytkowania, pomogą usprawnić proces wdrażania bezemisyjnych ciężarówek na szerszą skalę. Będzie to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji logistyki i zmniejszenia śladu węglowego.

– Współpraca z VDL Groep pomoże nam zdekarbonizować transport naszych komponentów, pojazdów i części zamiennych na dużych dystansach. Ciężarówki pozostaną ważnym filarem naszej multimodalnej strategii. Wprowadzenie do naszej floty bezemisyjnych ciężarówek, napędzanych ogniwami paliwowymi Toyoty, będzie miało ogromny wpływ na redukcję śladu węglowego całej naszej logistyki – powiedział Leon Van Der Merwe, wiceprezydent ds. łańcuchów dostaw Toyota Motor Europe. Warto zaznaczyć, że zdaniem przedstawicieli Toyoty ciężarówki na ogniwa paliwowe odegrają kluczową rolę w rozbudowie wodorowego ekosystemu w Europie, wspomogą dekarbonizację sektora transportowego oraz transformację sektora energetyki. Będą też stymulować rozwój infrastruktury. Współpraca TME z VDL to kolejny etap w procesie przechodzenia na gospodarkę wodorową. Do tej pory Toyota zrealizowała liczne projekty z wieloma partnerami, w tym m.in. z producentami samochodów dostawczych, łodzi, pociągów oraz autobusów.

Źródło: Toyota Motor Europe

Zobacz także
– Volvo FH Fuel Cell na testach w Arktyce
– HVS Artic – ciężarówka wodorowa ze Szkocji
– Katalog ciężarówek wodorowych