Biogaz w postaci skroplonej na stacji LNG w Warszawie

bioLNG jest tankowany do ciężarówek w Warszawie. Ciekły biogaz oferowany jest posiadaczom karty paliwowej MyLNG Card na stacji Cryogas. Jak podaje dostawca, stosowanie biometanu w ciężarówkach znacząco ogranicza emisję CO2 oraz tlenków azotu NOx. Pierwsze ciężarówki gazowe jeżdżące na bioLNG wykonują dystrybucję lokalną na terenie aglomeracji Warszawy.

bioLNG jako paliwo w transporcie ciężkim to skuteczna redukcja emisji CO2 i tlenków azotu NOx. Już dzisiaj w istniejących flotach ciężarówek na LNG, bioLNG pozwala na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W lutym 2023 roku bioLNG poszerzyło ofertę stacji LNG w Warszawie należącej do Cryogas. W pierwszej fazie prowadzone były testy podczas których bioLNG było tankowane do ciężarówek wykorzystywanych dla dystrybucji lokalnej oraz cystern transportujących LNG. Następnie dostęp do tankowania bioLNG jest możliwy dzięki kartom paliwowym MyLNG Card dla wszystkich zainteresowanych klientów.

Pochodzenie biogazu Cryogas deklaruje poprzez specjalny certyfikat pochodzenia. Do każdej faktury zakupu bioLNG klient otrzyma zrównoważony certyfikat (sustainable certificate), gwarantujący stosowanie biometanu i wskazujący ślad węglowy paliwa. W połowie 2023 roku Cryogas planuje uruchomienie tankowania bioLNG na wszystkich stacjach z dostępem MyLNG Card. Na dwóch stacjach będzie istniała możliwość tankowania również bioCNG. Obecnie w Polsce nie jest prowadzona produkcja biometanu, natomiast trwa budowa pierwszych biometanowni z przeznaczeniem produkcji na zatłaczanie do sieci, jak i skraplanie do LBG. bioLNG oferowane w Warszawie zostało wyprodukowane na terenie UE, a następnie dostarczone cysterną kriogeniczną do Polski.

Źródło: mylng.pl, Magazyn Biomasa

Zobacz także
– LBG zasila ciężki traktor New Holland T7.270
– T6.180 CNG od New Holland – traktor na gaz wchodzi na rynek
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG