Volvo FH na wodór testowane w ruchu drogowym

Volvo na wodór wyjechało na drogi, gdzie technologia ogniw paliwowych jest optymalizowana do jazdy z ciężkimi ładunkami. Zaprezentowany w 2022 roku Volvo FH Fuel Cell Electric został wysłany m.in. za koło podbiegunowe. Pierwszym egzemplarzem jest wielofunkcyjne podwozie, które można przystosować pod kontenery BDF czy zabudowy specjalistyczne. Wielopunktowe testy napędu wodorowego za szwedzkim kołem podbiegunowym mają dopracować technologię ogniw paliwowych do perfekcji.

Volvo FH Fuell Cell Electric na testach w 2023 roku (źródło: Volvo Trucks)

Helena Alsiö, VP Powertrain Product Management w Volvo Trucks, wskazuje „Ciężarówki jeżdżą siedem dni w tygodniu i w każdych warunkach pogodowych. Trudne warunki na drogach publicznych w północnej Szwecji, z lodem, wiatrem i dużą ilością śniegu, są idealnym środowiskiem testowym. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że testy idą dobrze, a wyniki potwierdzają to, co wcześniej sprawdzaliśmy, zarówno cyfrowo, jak i na naszym torze testowym w pobliżu Göteborga”.

Elektryczne ciężarówki zasilane ogniwami paliwowymi (FCEV) będą szczególnie przydatne na dłuższych dystansach, gdzie korzystanie z wyłącznie z akumulatorów nie jest możliwe – na przykład na obszarach wiejskich bez infrastruktury do ładowania. Wersja Fuell Cell Electric ma komercyjnie trafić do sprzedaży w drugiej połowie tej dekady. Testy z przewoźnikami rozpoczną się na kilka lat przed komercyjnym uruchomieniem. Aby przyspieszyć rozwój, Volvo Group połączyło siły z Daimlerem w celu opracowania i wyprodukowania ogniw paliwowych dostosowanych do potrzeb dostosowanych do pojazdów o dużej ładowności. Produkowane wspólnie ogniwo wodorowe będzie miało moc 300 kW.

Volvo FH Fuell Cell Electric będzie stanowiło jeden z trzech filarów bezemisyjnego transportu ciężkiego. Uzupełni dotychczasowe portfolio napędów zero emisyjnych Volvo – ciężarówek elektrycznych (BEV) oraz zasilanych biogazem (bioLNG).  „Musimy działać już teraz, aby zatrzymać globalne ocieplenie. Niezależnie od zleceń transportowych lub miejsca na świecie, w którym działają nasi klienci, czekanie nie wchodzi w grę. W ciągu kilku lat nasi klienci będą mogli całkowicie wyeliminować ze swoich samochodów ciężarowych emisję CO2” – mówi Roger Alm, prezes Volvo trucks

Źródło: Volvo Trucks

Zobacz także
– HVS Artic – ciężarówka wodorowa ze Szkocji
– Silnik na wodór Hyundai Doosan – 400 KM z 11 litrów
– Katalog ciężarówek wodorowych