Autobus na wodór już we flocie MPK Poznań

Autobus zasilany wodorem trafił do testów w MPK Poznań. Jest to pierwszy z serii 25 autobusów z ogniwem wodorowym, który zamówił MPK Poznań od Solarisa. Zakup Solaris Urbino 12 Hydrogen został dofinansowany kwotą 68 mln złotych ze środków NFOŚiGW. Paliwo wodorowe dla MPK Poznań będzie dostarczał Orlen.

Autobus z ogniwem paliwowym w MPK Poznań na razie będzie jedynym egzemplarzem i posłuży do szkoleń i testów. Miejski przewoźnik chce, żeby przed wejściem do eksploatacji całej floty autobusów wodorowych pracownicy firmy zdobyli kompleksowe kompetencje w obsłudze i eksploatacji pojazdów wodorowych.

Grant na zakup autobusów wodorowych wyniesie ok. 68 mln złotych. Środki te pokryją 73% kosztu zakupu autobusów wodorowych.  MPK Poznań nie dostanie środków na stację tankowania. Prawdopodobnie miejski przewoźnik skorzysta tutaj ze stacji zewnętrznej. Punkt tankowania wodoru w Poznaniu do końca 2022 roku planuje uruchomić Orlen. Pierwsza stacja wodorowa w Poznaniu będzie mieścić się przy ul. Warszawskiej.

Źródło: MPK Poznań

Zobacz także
MPK Poznań kupuje 25 autobusów na wodór
– Chełm chce kupić 15 autobusów na wodór i zbudować stację wodorową
– Katalog autobusów wodorowych