Dual Fuel CNG – Bez MAUT z dodatkową instalacją w dieslu

Gazodiesel CNG / LNG to propozycja dla uzyskania zwolnienia z opłat drogowych w Niemczech. Zasada działania instalacji jest prosta – do auta z silnikiem diesla montowany jest dodatkowy wtrysk gazu ziemnego, który zmniejsza dawkę podawanego oleju napędowego. Montażem zajmują się dedykowane warsztaty producentów instalacji, które są w stanie ustawić zastępowalność oleju napędowego na poziomie między 10% a 50% całości mieszanki. Jako źródło gazu można wykorzystać zarówno CNG, jak i LNG.

Dual Fuel CNG – przykład montażu butli CNG (źródło: Fuel Fusion)

UWAGA! 1 sierpnia 2019 roku nastąpiła aktualizacja wymagań dla instalacji dual fuel. Dalsze szczegóły dostępne tutaj

Ciężarówki na gaz uzyskały zwolnienie z MAUT na mocy decyzji Bundestagu z października 2018 roku. Auta użytkowe wykorzystujące do zasilania CNG lub LNG w okresie 1 stycznia 2019 – 31 grudnia 2020 nie będą wnosić opłaty za korzystanie z dróg. Gra idzie o dużą stawkę – na każde 100 kilometrów można zaoszczędzić 19 euro, co przy przebiegu rocznym 100 000 km daje to już 19000 euro.

Napęd CNG lub LNG zwalnia z MAUT, gdy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widnieje odpowiednia adnotacja o źródle zasilania. Jednym ze sposobów jest montaż dodatkowej instalacji gazowej, która w konstrukcji typu dual fuel zastępuje część dawki oleju napędowego przez gaz ziemny. Na rynku można znaleźć oferty kilku producentów w Polsce, którzy są w stanie dostarczyć instalacje gazowe do silników diesla. Gaz ziemny może być magazynowany zarówno w formie sprężonej (CNG), jak i skroplonej (LNG). Gazodiesel CNG / LNG jest również popularny w Hiszpanii, Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Zwolnienie z MAUT promują przede wszystkim producenci aut ciężarowych, gdzie silnik na gaz ziemny został zamontowany już w fabryce. Iveco, Scania czy Volvo dla transportu międzynarodowego proponują zasilanie LNG. Dla rynku lokalnego – także wersje na sprężony gaz ziemny CNG. Zachęta zwolnienia z MAUT przynosi już znaczące sukcesy – na rynku padają kolejne zamówienia dla nawet 100 pojazdów (np. zamówienie od firmy KP Logistik).

Zasilanie CNG i LNG w obu przypadkach ma swoje przewagi. Kupując nową ciężarówką na gaz ziemny możemy liczyć na jakość i gwarancję producenta. Dużo więcej oszczędzimy też w wydatkach na paliwie. Gazodiesel to przede wszystkim możliwość zwolnienia z MAUT, zaś oszczędności na paliwie są mniejsze. W tym przypadku na pewno łatwiej znajdziemy stację tankowania gazu ziemnego. Zwolnienie dla aut gazowych trwa do końca 2020 roku, a dotychczasowa interpretacja prawdopodobnie pozwala korzystać z obu typów instalacji.

Gazodiesel CNG – przedstawienie montażu instalacji (źródło: Elpigaz)

Gazodiesel / Dual Fuel – Zasada działania
Gaz ziemny jako paliwo może być dostarczany do silnika na różne sposoby. Zazwyczaj jest jedynym źródłem zasilania i wówczas stanowi 100% spalanej mieszanki (tzw. silniki mono-fuel). W transporcie drogowym czy morskim dostępne są także silniki spalające mieszankę gazu ziemnego i diesla (tzw. dual-fuel). W zależności od zastosowanej technologii można wówczas zastąpić pewną dawkę oleju napędowego tańszym, bardziej kalorycznym i czystszym gazem ziemnym. Rodzaj i zaawansowanie technologii pozwalają uzyskać od 10% do nawet 95% udziału gazu ziemnego w gazodieslu.

Źródło: producenci instalacji i pojazdów

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych na LNG
– Stacje LNG – tankowanie skroplonego metanu w Europie
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu