Ciężarówki na wodór w Chinach od SAIC Hongyan Iveco

Ciężarówki z ogniwem paliwowym od SAIC Hongyan debiutują na rynku w Chinach. Na bazie ciężarówek Cenhoo i Genlyon powstały nowe ciężarówki na wodór. Zasięg na wodorze w SAIC wynosi ok 1000 kilometrów, a zużycie wodoru to ok. 7,5-14 kg. Ogniwa wodorowe dostępne są w wariantach 4×2, 6×4 i 8×3. Pierwsze duże zamówienie napłynęło z firmy budowlanej w regionie Mongolia Wewnętrzna.

SAIC Genlyon na wodór pod betoniarki (źródło: SAIC)

Wodór jako paliwo dla ciężarówek staje się coraz bardziej popularny w Chinach. Kolejnym wiodącym producentem wdrażającym ogniwa paliwowe jest SAIC Hongyan. Od niedawna modele Cenhoo i Genlyon mogą być wyposażone w ogniwa wodorowe. Zasięg na jednym tankowaniu to około 1000 kilometrów. Spalanie wodoru na 100 kilometrów w ciężarówce wynosi ok. 7,5-14 kg paliwa wodorowego. Co ciekawe, SAIC dedykuje swoją ofertę do pracy w najcięższych warunkach drogowych i terenowych. Ciężarówki na wodór bez problemu były eksploatowane przy mrozie -30 stopni Celsjusza.

Ogniwa wodorowe są instalowane w ciężarówkach SAIC Genlyon o układzie osi 4X2, 6X4 i 8X4. Wodór może zasilać ciągniki siodłowe, pojazdy specjalne, pojazdy inżynieryjne, a także pojazdy budowlane czy auta komunalne. W grudniu 2020 roku SAIC Hongyan podpisał umowę na dostawę floty Genlyon Hydrogen dla klienta w Mongolii Wewnętrznej. W tym samym czasie, pod koniec listopada, wypuścił pierwszy w kraju ciągnik na wodór dla Chongqing. SAIC Hongyon planuje dostarczyć 10000 ciężarówek na wodór dla Chin w najbliższych latach.

Źródło: SAIC Hongyan

Zobacz także
– Wodór na Dakar 2022 w ciężarówce Gaussin
– Mercedes GenH2 – ciężarówka na ciekły wodór
– Ciężarówki na wodór – katalog