Dostawczak na wodór od Ursus wspólnie z BLF

Auto dostawcze na wodór chce produkować lubelski Ursus. Firma z początkiem lutego 2021 podpisała porozumienie z koreańskim dostawcą technologii BLF. W ramach zawartego porozumienia pozyskany zostanie napęd elektryczny oraz ogniwo paliwowe. Ursus odpowie za produkcję pojazdu i homologację na rynku Unii Europejskiej. Premiera auta dostawczego z ogniwem wodorowym przed końcem 2021 roku.

Ursus na wodór ma zostać zaprezentowany do końca 2021 roku. Lubelski producent aut użytkowych od 2017 roku planuje produkcję bezemisyjnych dostawczaków. Tym razem do współpracy zaproszono mocnego partnera z Korei Południowej. Firma BLF Corporation dostarczy dla dostawczego Ursusa silnik elektryczny i napęd wodorowy. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu ma wynieść 3,5 tony. Prawdopodobne jest pokrewieństwo z nieprodukowanym już autem dostawczym Lublin, które było bazą dla prototypu Elvi z 2017 roku.

Pojazd dostawczy na wodór to plan nie tylko Ursusa, ale dedykowanego programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). NCBiR wybrał pod koniec stycznia 2021 4 firmy, które mają rozwijać projekt auta dostawczego m.in. na ogniwa paliwowe. Program E-VAN ma na celu zbudowanie auta dostawczego z ogniwem wodorowym o zasięgu 400 kilometrów. Auto ma posiadać dmc 3,5 tony, a jego ładowność ma wynieść 1,0 tonę. Swoje propozycje dostawczaka na wodór mają rozwijać w ramach programu E-VAN firmy Innovation AG, Autobox Innovation, Warszawski Instytut Elektrotechniki oraz AMZ Kutno.

Źródło: Ursus, NCBiR

Zobacz także
– Dotacje dla ciężarówek na wodór w Niemczech – SELV i HyLightCOM
– Szwajcarska Poczta z ciężarówkami wodorowymi Hyundai
– Ciężarówki na wodór – katalog