Traktor na wodór marki Fendt od H2Agrar

Wodór do zasilania ciągnika będzie badany przez konsorcjum H2Agrar. Inicjatywa na rzecz wodoru w rolnictwie jest prowadzona w landzie Dolnej Saksonii w Niemczech. W lutym 2022 roku projekt otrzymał nagrodę DLG Agriculture Concept Forward. Pierwsze testy traktorów marki Fendt odbędą się w okolicach Emsland.

H2Agrar – pomysł na produkcję i dystrybucję wodoru w Dolnej Saksonii

Napęd wodorowy budzi duże zainteresowanie w sektorze rolniczym. Prace nad traktorem na prąd prowadzone są od 2017 roku, lecz pierwsze doświadczenia po testach nie są zbyt pozytywne. Traktory zasilane z akumulatorów są zbyt ciężkie i mają ograniczoną autonomię pracy. W przypadku zasilania wodoru instalacja okazuje się bardziej pojemna i ma rozsądną masę. Idąc tym tropem została powołana inicjatywa H2Agrar, gdzie grupa farmerów będzie miała dostęp do traktorów na wodór i instalacji tankowania wodoru.

Produkcja wodoru zyskała już finansowanie landu i niebawem pojawi się pierwszy elektrolizer. Będzie wytwarzał zielony wodór z lokalnych źródeł energii – wiatrowej czy biogazu. Zielony wodór może być magazynem energii dla gospodarstw domowych lub przemysłu, a przede wszystkim do tankowania pojazdów – aut osobowych, użytkowych czy maszyn rolniczych. Na razie nie wiadomo, czy H2Agrar wybierze silniki na wodór czy ogniwa paliwowe. Dalszych szczegółów dowiemy się w ciągu kilku miesięcy.

Źródło: Fendt

Zobacz także
Traktor zasilany wodorem z ogniwem Powercell
– Koparka na wodór od JCB
– Wodór jako paliwo