Ciekły wodór zasila ogniwo paliwowe Ballard – udane testy firmy Chart

Płynny wodór to nowość w zasilaniu aut ciężarowych. Dla sprawdzenia funkcjonalności układów zasilania wodorem w stanie ciekłym potrzebne są liczne testy. Jeden z nich z początkiem 2022 roku przeprowadziły firmy Chart i Ballard Power Systems. Z powodzeniem przetestowały one ogniwo paliwowe zasilane ciekłym wodorem. Niebawem rozpoczną się testy drogowe ciężarówek na płynny wodór.

Zbiornik na ciekły wodór od Chart przetestowano z ogniwem paliwowym Ballard FCmove-HD. Ogniwo paliwowe Ballard zostało sparowane z pokładowym układem paliwowym z ciekłym wodorem (HLH2) w ośrodku badawczym firmy Chart w Minnesocie w USA. Wykazano, że ​​pojazdy ciężarowe zasilane ogniwami paliwowymi Ballard będą mogły wykorzystywać zbiorniki na ciekły wodór Chart HLH2.

Wodór w stanie ciekłym ma znaczną przewagę pod względem zajmowanej objętości, a także masy zbiorników i zasięgu w porównaniu z wodorem sprężonym – H35 lub H70. Płynny wodór umożliwia nawet podwojenie zasięgu bez wpływu na ładowność pojazdu. Pozwala także na stosowanie uproszczonej infrastruktury paliwowej. Stacje ciekłego wodoru są tańsze i szybsze niż z wodorem sprężonym. Wykonane testy polegały na tankowaniu ciekłego wodoru, przechowywaniu płynnego wodoru i odparowywaniu układu paliwowego pojazdu Chart HLH2. Zastosowane rozwiązania bazują na długoletnich doświadczeniach z produkcji zbiorników LNG dla samochodowych ciężarowych (HLNG). W ciągu najbliższych miesięcy rozpoczną się testy drogowe ciężarówek z ogniwem Ballard i zbiornikami na płynny wodór od Chart.

Źródło: Chart

Zobacz także
– Produkcja zbiorników na ciekły wodór od Chart
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Mercedes GenH2 – specyfikacja ciężarówki na wodór