Ogniwa na gaz ziemny dla statków – przyszłość według Bloom Energy

Ogniwa paliwowe w powszechnym odbiorze przyjęły się jako miejsce przetwarzania wodoru na energię elektryczną. Tymczasem w transporcie morskim cieszą się zainteresowaniem ogniwa wykorzystujące gaz ziemny. Trwają prace nad pierwszym wdrożeniem statku z ogniwami na gaz ziemny. Energia z ogniw na gaz ziemny marki Bloom Energy będzie powstawać na jednostce budowanej przez Samsung Heavy Industries.

Statek na ogniwa paliwowe zasilane gazem ziemnym jako pierwszy zamierza wybudować Samsung Heavy Industries. W ten sposób firma chce osiągnąć ograniczenie emisji gazów z budowanych w jednostek o 50%. Podstawą jest tutaj wytyczna Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) dla zmniejszenia o połowę emisji między 2008 a 2050 rokiem przez stocznie. Ogniwa paliwowe na LNG będą istotnym pomostem dla zastąpienia energii powstającej w silnikach spalinowych na rzecz chemicznej konwersji paliwa.

Ogniwa paliwowe na LNG w pierwszej kolejności mają trafić do tankowców klasy Aframax budowanej w koreańskiej stoczni SHI Geoje. Samsung posiada już zatwierdzoną ścieżkę certyfikacyjną przez DNV GL dla ogniw na gaz ziemny, które trafią na pokład statków służących do transportu surowej ropy naftowej (COTs – Crude Oil Tankers). Statek będzie wyposażony również w klasyczne silniki zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG). Samsung i Bloom Energy szacują, że zastosowanie zasilania LNG w silnikach i ogniwach paliwowych statku ograniczy emisję gazów cieplarnianych o 45%. Analizy bazują na statkach potrzebujących jednostek napędowych o mocy 100 MW. Kluczowe jest również wyeleminowanie tlenków siarki – SOx. Na obecnym etapie rozwoju rynku paliw alternatywnych w żegludze Samsung i Bloom Energy wybrały LNG jako paliwo dla ogniw paliwowych. Firmy zaznaczają, że wraz z rozwojem produkcji i dystrybucji wodoru ogniwa paliwowe będzie można przestawić na to paliwo.

 

Źródło: Bloom Energy

Zobacz także
– Wodór jako paliwo
 Norled – prom na wodór w Norwegii
Holownik na wodór dla Port of Antwerp