Nikola ze wsparciem Bosch i Hanwha

Ciężarówki na wodór od Nikola ze wsparciem dwóch silnych partnerów. Oprócz grantu CNH Industrial, Nikola pozyskała dotację 230 mln dolarów od Bosch i Hanwha. Bosch w Nikola odpowiada za ogniwa paliwowe oraz baterie i przeznaczy 100 mln $ na rozwój (docelowo 115 mln $). Hanwha dostarczy system pozyskiwania wodoru z energii słonecznej (udział podobnie jak dla Boscha – 100 i 115 mln $).

Nikola One Hydrogen (źródło: Nikola)

Dofinansowanie dla produkcji wodorowych ciężarówek Nikola zelektryzowało branżę transportową z początkiem września 2019 roku. Najszerszym echem odbiło się wejście w projekty Nikola koncernu CNH Industrial (więcej pisaliśmy tutaj). Włosko-amerykański koncern CNHI zadeklarował szeroką pomoc techniczną przy produkcji ciężarówek i odbiór napędu wodorowego we własnych pojazdach (nowy model S-Way). Dofinansowanie CNH Industrial wskazano na poziomie 250 mln dolarów. Jednak nie był to jedyny zastrzyk finansowy dla Nikola. Niemal tyle samo pieniędzy zdecydowały się przekazać firmy Bosch i Hanwha.

Ogniwo paliwowe i baterie dla Nikola będzie dostarczał Bosch. Zaangażowanie 100 milinów dolarów dotacji w projekt potwierdza aktywny udział Bosch we wdrożeniu ciężarówki na wodór z logo Nikola. Hanwha pozwoli natomiast zbudować sieć stacji wodoru pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Już teraz dzięki zaangażowaniu Hanwha udało się postawić największą stację tankowania wodoru w Stanach Zjednoczonych. Wodorowa stacja zbudowana w siedzibie Nikola w Phoenix może produkować i tankować 1000 kg wodoru w ciągu doby. Docelowo stacje tankowania wodorem mają tankować nawet 8000 kg wodoru w ciągu doby. Ciężarówki z ogniwem wodorowym od Nikola to modele One (długodystansowy ), Two (dystrybucyjny) oraz Tre (dedykowany na rynek europejski). Wodorowa technologia napędu ma trafić również do ciężarówki Iveco S-Way Hydrogen (koncern CNHI).

Źródło: Nikola Motors

Zobacz także
Iveco S-Way Hydrogen
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo